footballsoccer, piłka nożna, Fußball, calcio... podobno ma aż 4 miliardy fanów na całym świecie. od teraz jest o jednego fana i piłkarza więcej. tak tak, powstał Miś Piłkarz. wierzcie lub nie, ale on o piłce nożnej wie bardzo wiele, a tak wygląda:

jak twierdzi nasz Miś Piłkarz, piłkę kopano od zawsze! ale ktoś mądrzejszy ustalił, że piłka nożna narodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich. wiedzieliście, że za początek historii futbolu uznaje się powstanie Sheffield Football Club 24 października 1857?

podobno we Włoszech już w 1580 roku niejaki Giovanni de Bardi napisał pierwszy podręcznik do nauki gry o nazwie calcio.  historia, historią, ale od 1900 r. piłka nożna jest dyscypliną olimpijską, a piłka kopana przez kobiety dopiero od 1996 roku.

jeśli chodzi o historię polskiej piłki nożnej, to jej oficjalne początki związane są z powstaniem w 1919 roku Polskiego Związku Piłki Nożnej. ale warto pamiętać o Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół", które przyczyniło się do powołania wielu klubów sportowych, także tych piłki kopanej!

pierwszy udokumentowany historycznie mecz piłki nożnej na ziemiach polskich został rozegrany 14 lipca 1894 roku we Lwowie. rywalizowały reprezentacje lwowskiego i krakowskiego oddziału Sokoła. mecz, podobno trwał 6 minut i zakończył się po strzeleniu pierwszego gola przez gospodarzy... w 1921 r. odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski, które wygrała Cracovia. a pod koniec 1921 roku odbył się pierwszy mecz międzypaństwowy reprezentacji Polski z reprezentacją Węgier. niestety przegraliśmy 0:1.
sukcesy polskiej reprezentacji to przede wszystkim zdobycie złotego medalu olimpijskiego w Monachium w 1972 gdy trenerem naszych Orłów był Kazimierz Górski, a także srebrny medal z 1976 z Montrealu i medal za III miejsce w finałach MŚ w Niemczech w 1974.
dopiero w 2007 roku Polska zakwalifikowała się po raz pierwszy do Mistrzostw Europy.
historycznym zwycięstwem Biało-Czerwonych uznawana jest wygrana na Stadionie Narodowym w Warszawie 2:0 z reprezentacją Niemiec (11 października 2014). a ostatnie Mistrzostwa Europy we Francji zakończyliśmy na ćwierćfinale.
historię polskiej piłki można znaleźć TUTAJ.
    "chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika"
    - Kazimierz Górski
    "piłka jest okrągła, a bramki są dwie" ten cytat z Kazimierza Górskiegonajwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej, jest bardzo fajną definicją piłki nożnej, ale to za mało, jakieś zasady muszą być! no to, tak z grubsza, chodzi o to, że:
    1. drużynę tworzy 11 zawodników znajdujących się na boisku
    2. zespół może posiadać do 7 zawodników rezerwowych,
    3. wymienieni raz zawodnicy nie mogą powrócić w trakcie meczu na boisko.
    4. gra polega na zdobywaniu punktów poprzez strzelenie gola do bramki przeciwnej drużyny.
    5. mecze rozgrywane są na polu gry w kształcie prostokąta
    6. piłkę, można odbijać nogami, głową oraz klatką piersiową.
    7. zabronione jest umyślne dotykanie piłki rękoma.
    8. tylko bramkarz może łapać piłkę i tylko w obrębie własnego pola bramkowego
    9. piłkarze mogą być ukarani żółtą i czerwoną kartką.
    10. pozycja spalona jest, gdy zawodnik na połowie przeciwnika w momencie podania do niego piłki znajduje się pomiędzy ostatnim obrońcą i bramkarzem.
    11. gol z pozycji spalonej  nie jest uwzględniany w tabeli wyników
    12. w trakcie meczu mogą być podyktowane: wrzuty z autu, rzuty wolne, karne, oraz rożne
    13. czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut) ale sędzia może przedłużyć każdą połowę
    14. stroje piłkarskie zawsze składają się z – koszulki, spodenek, getrów oraz butów.
    piłka nożna jest od wielu lat najpopularniejszą dyscypliną sportową w wielu krajach i ma najbardziej rozbudowane rozgrywki w skali świata. turnieje olimpijskie, mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn oraz grup młodzieżowych organizuje FIFA. należy do niej 209 narodowych federacji piłki nożnej. natomiast europejskie związki piłkarskie w liczbie 54 zrzesza UEFA, która organizuje Ligę MistrzówLigę Europy, Superpuchar Europy oraz Mistrzostwa Europy.
    podobnie jest na innych kontynentach, np. południowoamerykańska konfederacja piłki nożnej nazywa się CONMEBOL (Confédéración Sudaméricana de Fútbol) i organizuje m.in. eliminacje FIFA World Cup w Ameryce Południowej (Eliminatorias al Mundial) oraz Copa América (mistrzostwa Ameryki Południowej)...

zastanawiacie się dlaczego nasz Miś Piłkarz nie ma stroju w narodowych barwach? mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się to Wam wyjaśnić!